آقای هاشمی شطرنج باز قهاری است. اما چنانچه کسی پیدا شود که روش بازی او را بلد باشد و برنده بازی شود، زیر میز می زند. کمااینکه در جریان فتنه ۸۸ اینها گفتند اگر احمدی نژاد رای آورد بگویید تقلب شده و به خیابان ها بریزید. اینها دل رهبری، نظام و مردم را بدرد آوردند.

  دبیر کل جبهه حامیان انقلاب اسلامی در گفتگویی مبسوط، به تحلیل آخرین وضعیت سیاسی، اقتصادی کشور پرداخته است که بخشی از این گفت و گو در ادامه می آید:


*آقای عظیمی تحلیل شما از انتخابات مجلس، و نتایج انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس چیست؟

تحولات مهمی در این عرصه رقم خورد. افرادی با گرایشات جدید وارد این عرصه شدند و در نهایت شاهد بودیم که حدود ۴۰ درصد کرسی های مجلس به دست اصلاح طلبان افتاد، که این خود یک تحول محسوب می شود.

*به چه علت؟

عرض خواهم کرد. ترکیب این مجلس نشان میدهد که آبستن تحولات اساسی و اتفاقات مهمی خواهد بود.

*کدام تحول؟

حضور افرادی چون دکتر پزشکیان و دکتر علی مطهری به عنوان نائب رئیس اول و دوم، که گرایش و نوع کنش سیاسی آنها بر همگان مبرهن است، حتما سطح تنش های این مجلس را از سه دوره هفتم، هشتم و نهم بیشتر خواهد کرد.

*یعنی چیزی شبیه به دور ششم؟

ان شاء الله که خیر. اما وقتی نمایندگان در دیدار با مقام معظم رهبری مورد تذکر قرار می گیرند که تا سر حد امکان از ایجاد تنش و درگیری پرهیز کنند اما تنها دو روز بعد شاهد یقه درانی و فحاشی معاون فلان وزیر و بهمان نماینده، آن هم در صحن علنی مجلس هستیم، بیم تکرار دوره ششم خیلی دور از انتظار نیست.

*در خصوص انتخاب علی لاریجانی به ریاست مجلس نظر شما چیست؟

انصافا هنوز زود است که بخواهیم راجع دور جدید مدیریت هیئت رئیسه اظهار نظر کنیم، اما قطعا انتخاب مجدد دکتر لاریجانی به ریاست مجلس یک اتفاق کمتر تکرار شده است. البته اگر اشتباه نکنم تنها آقای هاشمی رفسنجانی به مدت دو دوره و یک نیم دوره ریاست مجلس شورای اسلامی را عهده دار بوده اند.

با توجه به اینکه سطح سیاسی و علمی نمایندگان اصلاح طلب این دوره قابل مقایسه با نمایندگان دور ششم نیست، دکتر لاریجانی باید دقت فراوانی به خرج بدهند که کشور در این وضعیت نابسامان گرفتار حواشی و اتفاقات ناگوار دوره ششم نشود.

دولت فقط شعار ندهد، اقدام و عمل چه شد؟

*فضای سیاسی کشور را در سال اقدام و عمل چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا دولت می تواند در سال پایانی برای اقتصاد و وضعیت نافرجام برجام چاره ای بی اندیشد؟

حضرت آقا فرمودند اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل. این شعاری است که از سوی دولت فعلا فقط در سخنرانی ها، روی سربرگ ها و بنر مراسمات مشاهده می کنیم. به واقع ما برای تحقق این شعار دقیق و استراتژیک چه کرده ایم؟ بد نیست مسئولان پاسخ بدهند که ماحصل کارگروه ها و برنامه ریزی هایی که انجام داده اند، چیست؟

از نظر تئوریک اقتصاد مقاومتی را می توان در سه شاخصه “تکنولوژی، صنعت و تولید ثروت” و تغییر ذائقه مردم برای مصرف محصولات داخلی تعریف کرد. به این ترتیب که حلقه تولید علم، تکنولوژی را به ارمغان می آورد، تکنولوژی تبدیل به صنعت می شود، و صنعت در پروسه زمانی معین ثروت را به همراه خواهد آورد. البته این پروسه زمانی خروجی مد نظر را بدست خواهد آورد که شاخصه ذائقه مصرف مردم از سوی محصولات خارجی به سمت تولیدات داخلی سوق پیدا کند. این مسئله هم محقق نخواهد شد مگر با فرهنگ سازی.

چرا کسی بابت چند میلیون بیکار، افزایش قاچاق و واردات کالاهای غیرضروری از مسئولان مربوطه سوال نمی کند؟!

*اکنون چه موانعی مانع اتصال این حلقه ها و خروجی نهایی آن شده است؟ یا بگذارید اینطور سوال کنم، چرا هنوز ما شاهد تحقق این زنجیره نیستیم؟

منافع! این منافع شخصی، جناحی، حزبی، و در برخی موارد منافع سیستمی برخی مدیران تصمیم گیر است که حاضر نیستند جلوی مسئله واردات بایستند و اینگونه است که می بینیم کلام آقا رعایت نمی شود.

در کنار واردات کالاهای غیر ضروری، مسئله بغرنج و حیرت آور قاچاق هم همچون سرطان در حال ضربه زدن به اقتصاد کشور است. در این وضعیت شاهد عدم موفقیت دولت در حوزه مبارزه با قاچاق هستیم و آمار گواه این ادعاست. از یک طرف دولت جلوی واردات کالاهای لوکس و غیر ضروری را نمی گیرد، از سوی دیگر در بحث فرهنگ سازی و ذائه سازی تقریبا تعطیل شده، و از سوی دیگر حجم قاچاق در این چند ساله روند صعودی پیدا کرده است. به عبارت دیگر دولت در هیچکدام از این حوزه ها درست و موفق عمل نکرده و کارنامه خوبی ندارد.

در مورد سهم دولت در نابسامانی اقتصادی همین آمار یازده میلیون حاشیه نشین و سه میلیون بیکار که آقای وزیر کشور اعلام کردند کفایت میکند! حقیقتا بد نیست جناب آقای ربیعی، به عنوان وزیر کار و رفاه اجتماعی توضیح بدهند که دقیقا حوزه اشتغال و رفاه در این سه سال چه کرده اند؟ تعاونی ها عملا از کار افتاده اند، بی کاری بیداد می کند، مسئله اشتغال و بیکاری هر روزه کارگران هم دیگر با آمارهای دروغین و ساختگی قابل لاپوشانی نیست! به محض اینکه این حقایق را اعلام می کنیم به آقایان بر می خورد و ناراحت هم می شوند!

*همه شواهد نشان میدهد سال آینده سال سرنوشت سازی برای کشور خواهد بود، چراکه یک انتخابات حساس و مهم پیش روی مردم است. پرسش اصلی این است که آیا از نظر شما دولت روحانی هشت ساله خواهد شد؟

مبنا و بنای ما همه مردم دفاع از دولت مستقر است. این مسئله را در بیانات رهبری هم مشاهده می کنیم. اما این موضوع باعث بسته شدن باب نقد فنی نمی شود، چراکه جنس حمایت ما از هیچ دولتی نباید صرفا سیاسی باشد. ساده اش این می شود که اگر دولت مورد حمایت مردم و احزاب نباشد، دود آن به چشم مردم خواهد رفت و عملا این مردم هستند که هزینه سیاسی کاری دیگران را پرداخت خواهند کرد. پس جنس حمایت ما و نقد ما از این زاویه قابل تحلیل است. این مسئله اول!

اما در باب نقد. دولت جناب روحانی دچار چنان حجمی از خطا، مسامحه و سوء مدیریت است که متاسفانه کار و عملکرد قابل دفاعی برای حامیان آن هم باقی نمانده است.

چوب ذوق زدگی و ساده انگاری امثال ظریف و عراقچی را می خوریم

شاید عمده ترین مبحث مورد مناقشه و قابل نقد، برجام باشد. به شخصه ادعا می کنم جزء اولین نفراتی هستم که این توافقنامه و مذاکرات ماقبل آن را مورد نقد جدی قرار دادم که البته با سخنرانی که رهبر معظم پس از آن موضع گیری انجام دادند، مشخص شد که موضع گیری بی راهی انجام نشده است. حرف ما در آن مقطع این بود که مذاکره کنندگان ما (آقای ظریف و عراقچی) از یک سلام آمریکایی ها ذوق زده نشوند، که متاسفانه شدند. حالا ماحصل این ذوق زدگی و ساده انگاری را در توافقنامه ای می بینیم که چیزی از آن باقی نمانده و عملا برجامی وجود ندارد.

مبنای نقد ما عمل است، چیزی که بشود آن را روی زمین به عنوان نتیجه و ماحصل کار نشان داد، که اکنون در مورد این دولت چیزی برای مشاهده روی زمین واقعیات وجود ندارد!

امیدواریم دولت عمدا یا سهوا در حال تهیه هیزم برای بحران نباشد/مسئله فیش های نجومی فتنه است

*در حوزه اقتصادی برخی خلاف نظر شما را دارند و می گویند روحانی یک آرامشی را بر بازار کشور حاکم کرده است!

مثلا همین موضوع فیش های نجومی نمونه ای از آرامشی است که دولت برای کشور به ارمغان آورده است. این موضوع جدای از قبح شکنی که خود فتنه ای هدایت شده از استعمارگران است به نظرم لاپوشانی فساد اقتصادی بسیاری از مسئولین نیز به شمار می آید.

از طرف دیگر وزارت صنایع چرخ های تولید را بالکل از کار انداخته و وزارت رفاه هم که بدتر از همه به غیر از فیش های نجومی پر از فساد در صندوق های بازنشستگی و شرکت های سرمایه گذاری است و پولها را به جیب آقازاده ها می ریزد.

بد نیست در این شرایط وانفسا و نه چندان به سامان اداری در قوای مجریه و قضائیه از رئیس سازمان بازرسی کل کشور، جناب آقای سراج تشکر داشته باشیم که مردانه ایستاد و جور بدعهدی برخی مدیران را یک تنه کشید. یادآوری میکنم که این تشکر بابت مصاحبه ای است که ایشان چند وقت پیش داشت و از کسانی که این افشاگری ها را کردند حمایت کرد و گفت که باید از آنها محافظت هم کرد.

اکنون عدد نقدینگی روی یک تریلیون تومان است اما عملا پولی در دست مردم و بازار نیست. جمع کردن نقدینگی از دست مردم و بازار و به تبع آن، پایین آمدن قدرت خرید مردم کشور را در وضعیت آرامش قبل از توفان قرار داده است، که این نقطه مثب نیست، بلکه مسئله خطرناکی به حساب می آید.

آقای روحانی و دولت محترم ایشان باید بدانند ادامه این روند عملا چیزی شبیه به تهیه هیزم برای آتش دشمن است. بالا بردن نارضایتی در سطح جامعه، حکومت و همه ابعاد قابل تصور تحت نفوذ دولت، وضعیت بسیار خاصی را پیش روی ما تداعی می کند. ما در موضع وارد کردن اتهام به مدیریت اجرایی نیستیم اما ادامه این وضعیت باعث میشود سنگ روی سنگ بند نشود! مدیران عالی اجرایی یا می دانند در حال مدیریت و مهندسی چه فاجعه ای هستند یا نمی دانند. اگر می دانند که باید برای پس دادن حساب به ما و همه نیروهای انقلابی خود را حاضر کنند، اما اگر سهوا در حال ارتکاب چنین خطای فاحشی هستند، بهتر است همین حالا از این مسیر بازگردند و خود را اصلاح کنند.

به هر صورت می خواهم بگویم این دولت امتحان خوبی در این سه سال پس نداده است.

بازی با شعور مردم جواب نمی دهد، مردم بصیرند

*برخی شنیده ها از این حکایت دارد که دولت در صدد است که گام هایی در جهت رفع مشکلات بر دارد و گفته اند که قرار است وام هایی داده شود یا بازار رونق بگیرد. نظرتان در این خصوص چیست؟

بر فرض صحت این خبر، که بعید است قرینه واقعیت پیدا کند، باید پرسید چرا پس از سه سال؟! آیا مردم حق ندارند از خود بپرسند که دولت در این سه سال غیر از مذاکره بی حاصل و رفت و آمدهای گزاف چه عملکردی در حوزه اقتصادی و داخلی داشته است؟ آیا مردم حق ندارند این تکاپو را انتخاباتی و بازی با شعور خود در نظر بگیرند؟! مردم ما بصیرند و همه چیز رو خوب می فهمند.

*بحث تک دوره ای بودن دولت روحانی را پاسخ ندادید!

در بحث میزان دوره ریاست جمهوری آقای روحانی که چهار یا هشت ساله است، من نمی توانم قضاوت کنم ولی می توانم بگویم که آقای روحانی و دولت آن هیچ خروجی مثبت و قابل عرضه ای که روی زمین قابل مشاهد باشد نداشته است. دولت فقط خوب حرف میزنند.

به اعتقاد شما اینکه گفته می شود اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری ۹۶، مهره جدید ندارند و به رئیس دولت سابق رجوع می کنند درست است؟

من گرفتار مسئله ای به نام احمدی نژادیسم نبوده و نیستم! به شخصه معتقدم کارنامه ۴ ساله اول و دو ساله دور دوم ریاست جمهوری وی کاملا مثبت و قابل دفاع است و اگر دو سال آخر گرفتار یکسری حواشی نمی شد، اکنون وضعیت بهتری داشت.

اما به نظرم، ما و مجموعه کشور بهتر است به گزینه ای بی اندیشیم که نقاط مثبت احمدی نژاد را دارا باشد و نقاط ضعف او را نداشته باشد، عینا همان معیاری که حضرت آقا در هنگامه انتخابات سال ۹۲ برای انتخاب اصلح به مردم ارائه کردند. بهتر است به خاطر بیاوریم که در دوران ریاست جمهوری وی، همه دنیای استکبار، که اکنون ادعای دوستی و تعامل با برخی ها را دارند، به جنگ نظام آمده بودند. چرایی موضوع هم روشن است. حمایت بسیار خاص حضرت آقا و مردمی بودن دولت سابق، دلیل اصلی این موضوع بود. البته رهبری از همه دولت های برخواسته از رای مردم حمایت می کنند، چراکه مسئله اصلی برای رهبری مردم و مردمی بودن یک دولت است.

*می شود در خصوص این دشمنی توضیح بدهید؟

تمام دنیا در آن دوره بر علیه نظام پای کار آمد. آمریکا تحریم کرد، انگلیس ناجوانمردانه عمل کرد، فتنه ۸۸ طراحی و کودتای مخملین اجرا شد و… . دلیل عمده اینها دشمنی با انقلاب بود.

*دلیل دوقطبی به وجود آمده میان رئیس دولت سابق و رئیس مجمع تشخیص را در چه می دانید؟

آقای هاشمی شطرنج باز قهاری است. اما چنانچه کسی پیدا شود که روش بازی او را بلد باشد و برنده بازی شود، زیر میز می زند. کمااینکه در جریان فتنه ۸۸ اینها گفتند اگر احمدی نژاد رای آورد بگویید تقلب شده و به خیابان ها بریزید. اینها دل رهبری، نظام و مردم را بدرد آوردند.

آنها یک اعتقادی دارند و آن این است که قدرت یا با ماست یا بر ماست. اما به این مسئله قائل نیستند که اصل مردم و نظام است.

اینها اصلا مردم را قبول ندارند. اصلا قبول ندارند که ما و برای مایی وجود ندارد. همه باید نوکر مردم باشیم. دولت سابق نه تنها عملکرد بسیار قابل قبولی داشت، بلکه برخواسته از دل مردم بود. از بالا به پایین به مردم نگاه نمی کرد، با مردم بود و با مردم ماند.

یکسری واقعیت غیرقابل کتمان وجود دارد. از جمله اینکه بعد از دوران ریاست جمهوری ۸ ساله حضرت آقا، روند توزیع ثروت از حالت عادلانه خارج شد و دولت ها فرمول هایی برای توسعه کشور به کار گرفتند که پولدارها را هر روز پولدارتر، و فقرا را هر روز فقیرتر می کرد. مشخص است که در دوران پس از انقلاب، به غیر از دوران ۸ ساله ریاست جمهوری حضرت آقا، کدام رئیس جمهور با این روند به مخالفت عملی پرداخت.

او می دانست این فرمول هیچ نسبتی با اسلام و انقلاب ندارد، لذا آمد و تلاش کرد تا پایه های اسلام را در کشور زیر پرچم انقلاب و ولایت محکم تر کند.

ولایی بودن به ریش دراز و جای مهر نیست، به عمل انقلابی است

معتقدم دولت سابق جزء ولایی ترین افراد است، کما اینکه در دیدار با رئیس دولت سابق هم این مسئله را به او یادآور شدم که اگر شما دست رهبری را ببوسید، من نماز را پشت سر شما اقامه می کنم. ساده زیستی و سالم زندگی کردن او، بر کسی پوشیده نیست. از نظر من و حتما بسیاری از مردم، ولایی بودن به ریش بلند و جای مهر روی پیشانی نیست، بلکه به عملکرد و کارنامه فرد باز می گردد.

باز گردیم به شعار حضرت آقا، اقدام و عمل! اگر فردی به مردم خدمت کرد، و مردم این خدمت را دیدند و پذیرفتند، این مصداق ولایی بودن است. اما به ایشان گفتم که اگر دست حضرت آقا را ببوسی پشت سر تو نماز خواهم خواند.

*ویژگی های یک فرد برای اینکه بتواند در انتخابات ریاست جمهوری حضور پیداکند چه می دانید؟

بحث حضور در انتخابات ریاست جمهوری یک مقوله ای است که مراجع تشخیص دهنده خاص خود را دارد و آن هم شورای محترم نگهبان است اما من به عنوان صدای مردم، و در جایگاه نوکری مردم عرض می کنم کسی که مردم او را بخواهند و صلاحیت اجتماعی، سیاسی، اخلاقی و سلامت مالی داشته باشد، هیچ منعی برای حضور در انتخابات پیش رو نخواهد داشت.

اگرچه تصمیم گیرنده اصلی برای احراز صلاحیت افراد شورای نگهبان است، که البته برای ما خیلی محترم است و ما در حیطه وظایف شورای نگهبان نمی توانیم دخالت کنیم، اما بنده به شخصه عرض می کنم در انتخابات آینده ریاست جمهوری باید کسی پا به میدان بگذارد که با آمدنش دل مردم و مستضعفین و پابرهنه ها شاد شود.

حجاریان خود عامل اصلی مفسده های سیاسی است/وی مطابق اسناد عقاید شرک آلود دارد

*اخیرا شما در نقد یکی از فیلم های روی پرده، از کارگردان و حتی سعید حجاریان مطالبی را بیان داشتید. سعید حجاریان و جریانات موسوم به اصلاح طلب و کارگزاران از محاکمه برخی افراد سخن گفته اند؟ این مساله رو چطور ارزیابی می کنید؟

ارائه این پیشنهاد از همه بیشتر مستحق محاکمه و اشد مجازات است.

آن موجوداتی که سرتاسر زندگی شان شبهه است، انقلاب و نظام را بارها به پرداخت هزینه وا داشته اند و نیز هزینه های گزافی بر مردم تحمیل کرده اند، از جمله فتنه ۸۸، و بر علیه امنیت ملی نظام شیعی اقدام کرده و علیه رهبری دست به توطئه زده اند، قطعا محکوم هستند.

اگر بحث بر سر محاکمه باشد، آقای حجاریان را باید به خاطر ایجاد فساد فکری، فساد سیاسی و اجتماعی باید محاکمه کرد و به اشد مجازات برای مفسده ها محکوم کرد.

فقط یک نمونه برای مثال نامه ای است که یکی از افراد نزدیک به وی خطاب به مقامات عالی نظام نوشته و از عقاید شرک آلود این فرد اعترافات هولناکی را بیان داشته است.

زمانی که نزدیک ترین فرد به ایشان چنین نامه ای را به یکی از مقامات عالی می نویسد شما شک نکنید که ایشان صلاحیت چنین اظهار نظرهایی را ندارد.

شمشیر تفکر انقلاب ما برّاتر از حیله فتنه گران است

باید به فتنه گران بگویم که شمشیر تفکر انقلابی ما برّاتر از حیله فتنه گرانی چون اطرافیان دولت و هاشمی است. ما با قلم، تعقل و تحلیل سیاسی، اجتماعی باید همیشه چند قدم جلوتر از فتنه گرانی باشیم که می خواهند نظامر با مصادره به مطلوب کنند و با یک نرمش عجیب و برنامه ریزی حیله گرانه به مردم ضربه بزنند.

در مصاحبه قبلی نزدیک نیز ذکر کردم نوع نگاه امثال حجاریان و اصلاح طلبان تندرو و بی بصیرت و خواب سنگین برخی به اصطلاح اصولگرایان بیشترین هشدار برای آینده ای مبهم و مخاطره آمیز آنهاست.

وزارت ارشاد که عمدا با تایید فیلم های موهن و بالاخص محصولات بصری مانی حقیقی (۵۰ کیلو آلبالو-اژدها وارد می شود) و نیز بسط ولنگاری فرهنگی عمدا هیزم در آتش دشمنان انقلاب می ریزد و اعتقادات مردم را به مسخره گرفته است.

کسی که بتواند از پس امال انگلیس و آمریکا بر بیاید، گزینه ماست

*جبهه حامیان انقلاب اسلامی با کدام معیارها به استقبال انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ خواهد رفت؟

ما با سه معیار وارد خواهیم شد. اول مردم، دوم نظام، انقلاب و ایران اسلامی و سوم رهبری. خط قرمز ما این سه مورد است و فصل الخطاب ما رهبری است، پدر دینی و سیاسی ما رهبری است پس هرکسی که پشت سر رهبری بایستد و دل شیعیان را شاد بکند، هر کسی که با فساد و فحشا و به ویژه با فساد اقتصادی مخصوصا در این زمانه غریب مبارزه کند و پشت سر حضرت آقا باشد قطعا معیار ها و ملاک های ما را کسب خواهد کرد.

*و از نظر شما در حال حاضر، چه کسی با این استاندارهای شما می تواند حائز کسب امتیاز حمایت شما باشد؟

ما کسی را برای انتخابات سال آینده مورد حمایت قرار می دهیم که بتواند در بیرون راندن امال انگلیس، آمریکا و صهیونیسم از کشور به کمک حضرت آقا بیاید.

پرچمی در این کشور برافراشته است، آن هم پرچم امیرالمومنین و حضرت زهرا سیده النساء العالمین است که آن هم با دست سید علی خامنه ای برافراشته شده و دست مبارک حضرت صاحب الزمان از همه اینها و آرمان های انقلاب محافظت خواهد کرد.

*از اینکه وقتتان را در اختیار ما قرار دادید سپاسگذارم.

خواهش می کنم

منبع:خبرگزاری بسیج
طبقه بندی:
ارسال توسط پایگاه تحلیلی و اطلاع رسانی نجوا پرس