X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
فتنه شام/ نگاهی به حوادث شام پیش از خروج سفیانی (قسمت اول) - نجوا پرس

 


 

 فتنه شام/ نگاهی به حوادث شام پیش از خروج سفیانی (قسمت اول)

 

این مقاله در تیرماه سال گذشته و در ماههای آغازین درگیریهای سوریه تالیف گردید و اینک با اوج گیری این درگیریها و آشکار شدن بیشتر پیش بینی روایات شریف ، با اندکی ویرایش بازنشر می شود.

 

 فتنه شام/ نگاهی به حوادث شام پیش از خروج سفیانی (قسمت اول)

 

این مقاله در تیرماه سال گذشته و در ماههای آغازین درگیریهای سوریه تالیف گردید و اینک با اوج گیری این درگیریها و آشکار شدن بیشتر پیش بینی روایات شریف ، با اندکی ویرایش بازنشر می شود.

 

انطباق عجیب تحولات و رخدادهای کنونی خاورمیانه و جهان ،  با نشانه ها و وقایع آستانه ظهور ، مخصوصا در طی دهه گذشته ، هر شیعه منتظری را ناخواسته  بر آن می دارد که به کنکاش و جستجوی بیشتر در این زمینه بپردازد تا به میزان صحت این انطباق ها پی ببرد.

همزمان ، بشارتهای بزرگان و علماء نیز بر آتش این اشتیاق می افزاید و موجب می گردد  تا فرد منتظر با دقت و اشتیاق بیشتری به دنبال جستجوی نشانه های ظهور برآید ، حتی صحت احتمالی این حقایق می تواند انگیزه ی قدرتمندی برای حرکت فرد و جامعه به سمت  اصلاح و مبارزه با پلشتی ها و ناهنجاریها و فراهم کردن مقدمات امر مبارک ظهور ایجاد کند ، حقیقت مبارکی که یکی از دلایل اصلی صدور روایات شریف عصر ظهور است.

بدون اصلاحگری و خودسازی و تلاش برای ساختن جامعه ، پیگیری وقایع ظهور نوعی تفنن و سرگرمی محسوب می گردد که نه تنها فایده چندانی برای فرد و جامعه ندارد که می تواند آثار  سوئی نیز در پی داشته باشد.

البته گاه این اصلاح و خودسازی در یک فرد ، به صورت فرو نرفتن بیشتر در منجلاب گناه و فساد و تباهی که از خصوصیات برجسته و مهم آخرالزمان و عصر ظهور است ، ظاهر می شود که این اثر مثبت نیز در جای خود ، مسئله مهمی محسوب می گردد.

به بیان دیگر بررسی حوادث و نشانه های ظهور در صورتی به حال فرد و جامعه اثرگذار و مفید است که منجر به حرکت به سوی قواعد ظهور گردد ، یعنی فرد پس از اطلاع از  این همانی تحولات جاری ، به سمت اصلاح خود و جامعه و تقویت ایمان و باورهای دینی و مبارزه ی صحیح با مظاهر بی دینی در جامعه و تلاش برای تحقق اهداف و آرمانهای انقلاب و اسلام بپردازد که به جرات می توان گفت افرادی که با صداقت به بررسی تحولات و حوادث ظهور می پردازند ، اهداف فوق را در درجات مختلف درک کرده و به سمت قواعد ظهور پیش خواهند رفت.

بعد از گذر از این مقدمه مهم که توجه به آن بسیار ضروریست ، به موضوع اصلی مقاله برمی گردیم ، تحولات چندماهه کشورهای خاورمیانه و من جمله کشور سوریه ، همه نگاهها را به خود جلب کرده است ، تجمع تمام نیروهای اهریمنی بر روی سوریه و به میدان آوردن تمام نیروها و امکانات سیاسی ، فکری ، بین المللی و ایجاد جنگ روانی عظیم و زمینه سازی برای مداخله نظامی ، تحریک همسایگان سوریه ، تجهیز گروههای مسلح  و حمایت همه جانبه  از آنها و براه انداختن جنگ رسانه ای با انواع دروغ و فریب و ... بر علیه سوریه نشان از آغاز مرحله ای جدید در تحولات شام و سوریه دارد  که با توجه با تحقق بسیاری از نشانه های ظهور ، می توان گفت مرحله جدید می تواند  آخرین مرحله قبل از خروج سفیانی یا مرحله زمینه سازی برای خروج این عنصر مزدور در منطقه باشد ، که در تحولات عصر ظهور طی روایات بسیاری مورد اشاره قرار گرفته است.

چرخش عجیب ترکیه بر ضد سوریه ، افزایش مداخلات عربستان و قطر و دیگر کشورهای عربی در اوضاع سوریه و لبنان ، مواضع و تحرکات قابل تامل اردن در قبال سوریه ، هماهنگی کامل اروپا و آمریکا برای ایجاد ناامنی و به سقوط کشاندن حکومت سوریه و بالاگرفتن توطئه های داخلی در این کشور نشان می دهد که احتمالاً تحولات بزرگ و غیرمنتظره ای در این منطقه حساس رخ خواهد داد که تاثیرات عمیقی بر وقایع پیش روی خاورمیانه دارد.

هر یک از جبهه حق و باطل در تلاش است تا با تسلط بر این منطقه حساس دست بالا را در وقایع تاریخ ساز آتی داشته باشد ، آیا تحولات جاری می تواند همان تحولات مورد اشاره روایات در آستانه خروج سفیانی باشد؟

ما در این مقاله تلاش داریم تا حد ممکن تصویری روشن از تحولات شام قبل از خروج سفیانی و انطباق آن با تحولات جاری را بدست آوریم :

سرزمین شام از دیرباز نقش مهمی در تحولات جامعه اسلامی بازی کرده است ، حضور معاویه و یزید و دیگر حکام مکار و خونریز اموی در این منطقه و نقش عمیق آنها در تحولات زمان خود که عمدتاً نقشی منفی بوده است ، از صدر اسلام کفه این سرزمین را در تحولات منطقه سنگین کرده است. در طول تاریخ این منطقه تاثیر مهمی بر سایر بلاد اسلامی داشته است.

در روایات عصر ظهور نیز یکی از مهمترین نقاط اثرگذار بر واقعه شریف ظهور ، شام می باشد ، شام در لسان روایات شامل سوریه ، اردن ، لبنان و قسمتهایی از فلسطین و حتی به نقلی برخی از نقاط شمال غربی عراق می باشد ،  اصلی ترین شورش مقابله کننده با ظهور از این مناطق برمی خیزد که در نظر دارد ضمن مبارزه با موج بیداری و انقلاب اسلامی منطقه ای ، جوامع اسلامی را تحت سلطه خود درآورد.

این سرزمین مبدا ، معبر و محل تلاقی قیام های بسیاری در عصر ظهور است ، جنگهای بزرگی در این سرزمین در عصر ظهور واقع می گردد که نشان از اهمیت آن برای طرف های درگیر دارد.

تحولات شام بعد از خروج سفیانی دارای شفافیت خوبیست و می توان توالی و ترتیب آن را تا حدودی مشخص کرد ، اما این سرزمین قبل از خروج سفیانی و در فاصله زمانی متصل به خروج وی نیز شاهد تحولات مهمی خواهد بود که به صورت نامنظم و کمی مبهم در روایات ذکر گردیده است ، با توجه به اهمیت تحولات این مقطع زمانی ، یعنی تحولات قبل از خروج سفیانی و احتمال انطباق آن بر تحولات جاری منطقه ، این مقاله در تلاش است تا با نگاهی تحلیلی و دقیق تر به این تحولات مهم  پرداخته و انطباق  وقایع جاری این سرزمین با روایات عصر ظهور را بررسی نماید :

روایات شریف  برای سرزمین شام قبل از خروج سفیانی تحولات زیادی را برشمرده اند که با دسته بندی آنها می توان به وقایع زیر اشاره کرد :

1- فتنه ی عمومی در سرزمین های اسلامی که در شام هم وجود دارد

2- فتنه ی ویژه برای شام ، اختلاف شدید ، خشکسالی و قطحی به علت محاصره اقتصادی غرب

3- وجود درگیری میان دو گروه معارض در شام و ایجاد پراکندگی و ضعف در آنها

4- بلند شدن نداء و صدایی بشارت بخش از جانب شام

5- وقوع زلزله ای مهیب و کشته شدن افراد زیاد در شام

6- ورود نیروهای خارجی به شام که شامل نیروهای ایرانی ، غربی ، مغربی و ترک می باشد

7- کشته شدن حاکم (یکی از مناطق) شام

8- درگیری ابقع ، اصهب و سفیانی در شام که منجر به قدرت یابی سفیانی می گردد

 

1-فتنه ی عمومی در سرزمین های اسلامی که در شام هم وجود دارد

روایات عصر ظهور ، جوی متلاطم و متشنج را در اکثر کشورهای اسلامی در آستانه ظهور به تصویر می کشند که البته این تلاطم  و اختلافات ، جزء لاینفک هر تغییر و انقلابی می باشد ، چون عده ای که مخالف تغییر و انقلاب هستند و منافع و موجودیت خود را در خطر می بینند ، تلاش می کنند تا به هر وسیله ممکن ، حتی با جنایات هولناک جلوی انقلاب و تغییر را بگیرند.

هرچند مبداء زمانی و فاصله مشخصی برای این فتنه ها و اختلافات تا ظهور ذکر نگردیده است اما آنچه مسلم است این فتنه ها و اختلافات که مدتی قبل از ظهور در جوامع انسانی و مخصوصا در خاورمیانه بعنوان مکان جغرافیایی ظهور وجود دارد ، در سالهای منتهی به ظهور تشدید می گردد و در سال ظهور به اوج خود می رسد:

فتنه تیر و تاری پدید آید و آنگاه فتنه به دنبال فتنه برپا شود تا مردی از اهل بیت من به نام مهدی خارج شود ، اگر او را درک کردی با او باش تا از هدایت یافتگان باشی.

الحاوی للفتاوی ج 2 ص 138

مردم شرق و غرب به اختلاف می گرایند ، اهل قبله(مسلمانان) نیز دچار اختلاف می شوند ، مردم از ناامنی به شدت رنج می برند و این چنین روزگار سپری می شود تا منادی آسمانی ندا دهد ....

غیبت نعمانی ص 132 – ملاحم و الفتن ص 114

...و آن سالی است که در تمام سرزمین عرب اختلافات روی میدهد

بحار الانوار ج‏52 ص 222

آنگاه که در عراق اضطرابهای شدید سلب آرامش نمود و اختلافات شام را فراگرفت و اهل یمن بر سر حکومت درگیر شدند... الزام الناصب ص 204

شما را به مهدی(عج) بشارت می دهم ، هنگامی که اختلاف شدید در میان مردم پدید آید و زلزله های سختی واقع شود ، او قیام می کند.

غیبت شیخ طوسی ص 111 ، ملاحم و الفتن ص 134

قائم قیام نمی کند مگر پس از وحشت شدید ، زلزله ها و فتنه های فراگیری که بر مردم چیره شود و طاعونی پیش از آن شایع شود و شمشیر برنده ای در میان عرب پدید آید و اختلاف در میان مردم افتد....

غیبت نعمانی ص 123 ، بشارت الاسلام ص 92

ای جابر قائم ظهور نمیکند مگر هنگامیکه شهرها را فتنه و آشوب فرا گرفته باشد، و مردم راه فرار بجویند ولی راهی پیدا نکنند

مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 1055

 

حرکت عمومی مردمی بر ضد حاکمان مستبد و طاغوتی نیز که می توان از آن به یک بیداری اسلامی و انقلاب مقدس نام برد ، در روایات متعددی مورد اشاره قرار گرفته است که در آستانه ظهور رخ خواهد داد ، مانند روایتی که می فرماید ، ظهور در هنگام انقلابها  و قیام های مردمی خواهد بود :

ابو سعید خدری از رسول معظم روایت کرده که فرمود: شما را بشارت میدهم که مهدی علیه السلام در موقع اختلاف و انقلاب امت من ظهور خواهد کرد.

فتنه ها و آشوبهای آخرالزمان (ملاحم و الفتن) - باب 18 – ص 155

آن (ظهور) هنگامیست که زمامامداران ستمگر شما که سیاست مسلمانان را بلد نبودند ، از بین بروند.

الزام الناصب ص 213

 

به طور مسلم ، این اختلاف و درگیری که می توان از آن به فتنه های آستانه ظهور نام برد ، در سرزمین شام که از مهمترین بلاد مسلمین است نیز روی خواهد داد ، همچنانکه برخی از روایات صراحتاً به این موضوع اشاره کرده اند :

مژده پیروزی را از سمت دمشق می شنوید... و شورشیان روم پیش می آیند و در رمله مستقر می شوند، پس اولین جایی که از غرب (غرب بلاد اسلامی) خراب می شود، سرزمین شام است.

غیبت شیخ طوسی 269، غیبت نعمانی 279/67

وقتی که از کشمکش و اختلافات داخلی شام اطلاع یافتید باید از شام گریخت، زیرا آشوب و جنگ در آنجاست.

مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار ) ص 1055

در آن سال اختلاقات بسیاری در هر زمین از ناحیه غرب روی میدهد نخستین جائی که خراب میشود شام است...

مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 987

با دیدن سه علامت منتظر آمدن مهدی باشید. را وی عرضکرد: یا امیرالمومنین آنها چیستند؟ فرمود: اول اختلافی که در بین اهل شام پدید می آید، و آمدن پرچمهای سیاه از خراسان و وحشتی در ماه رمضان

غیبه نعمانی، ص 133؛ بحارالانوار، ج 52، ص 229؛ منتخب الاثر، ص 220

سعید بن مسیب میگوید: در شام فتنه ای خواهد بود که از هر ناحیه ای آنرا برطرف میکنند از ناحیه دیگری سربلند میکند و آن فتنه انتها ندارد تا اینکه منادی از آسمان ندا میکند که امیر شما فلان خواهد بود.

فتنه ها و آشوبهای آخرالزمان (ملاحم و الفتن)باب 76 -  ص 29

وقتی که در سرزمین شام بلوایی را مشاهده نمودی، پس مرگ است و مردن، تا آنکه غربیان به تحرک آمده و روانه سرزمینهای عربی گردند. که حوادثی بین آنان رخ خواهد داد.

الملاحم و الفتن ص 107.

 

اختلافات و درگیریها در مناطق مختلف شام از لبنان و فلسطین گرفته تا سوریه و اردن که از دهها سال پیش آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد و طی ماههای گذشته مخصوصا در سوریه تشدید گردیده است ، به خوبی نشان از تحقق روایات فوق دارد. هرچند روایات شریف فاصله زمانی مشخصی را مابین این فتنه ها و انقلابها تا ظهور تعیین نکرده اند ، اما نمی توان فاصله زمانی زیادی را مابین آنها متصور بود مانند روایتی از رسول اکرم(ص) که گذشت و نشان می دهد که ظهور در هنگام اختلاف و انقلاب جوامع اسلامی بر ضد حاکمان ستمگر رخ خواهد داد که می بینیم اینک تا چه اندازه محقق شده است.

البته محققینی مانند علامه کورانی اعتقاد دارند که از متن روایات برمی آید  فتنه ها و اختلافات شام بیشتر منشاء خارجی دارد تا جایی که حتی نیروهای خارجی متعددی در آستانه ظهور در این سرزمین حضور نظامی می یابند. ، لذا می توان از این مسئله چنین برداشت کرد که فتنه ها و اختلافات شام از اول منشاء خارجی داشته و طرفهای درگیر از حمایتهای خارجی برخوردار هستند ، حضور نیروهای ، ترک ، مغرب ، ایران و روم(غرب) (که نیروهای مخالف هم هستند) در سرزمین شام بخوبی منشاء خارجی اختلافات این سرزمین را قبل از حضور نظامی طرفهای درگیر قابل درک می کند. یعنی وقتی حمایتها و اختلافات غیرنظامی بالا می گیرد و به نتیجه ای مشخص نمی رسد ، طرفهای درگیر در این سرزمین مجبور به حضور نظامی آشکار می شوند.

 

2- فتنه ی ویژه برای شام و خشکسالی و قطحی به علت محاصره اقتصادی غرب

ظاهراً نیروهای روم(غربی) بعد از فتنه انگیزی و اختلاف افکنی و قبل از حضور نظامی در این سرزمین مرحله دیگری را نیز اعمال می کنند که البته ممکن است همزمان با مرحله فتنه انگیزی یا در اواخر آن باشد و آن محاصره اقتصادی و جلوگیری از رسیدن غذا و آذوقه به این سرزمین است که ظاهراً در مرحله ای از آن بسیار سخت و شدید می گردد به نوعی که روایت شریف آن را بی نظیر ذکر می کند:

گرسنگی دو نوع است ، گرسنگی ویژه و گرسنگی عمومی ، گرسنگی ویژه در کوفه واقع می شود و منحصراً به دشمنان آل محمد(ص) پیش می آید و آنها را هلاک می نماید ، اما گرسنگی عمومی در  شامات پدید آید و آنها را آنچنان دچار وحشت و گرسنگی می کند که هرگز نظیرش را ندیده باشند ، گرسنگی قبل از قیام قائم(ع) است ولی وحشت و اضطراب بعد از قیام آن حضرت است.

غیب نعمانی ص 133 ، الزام الناصب ص 18

نزدیک است که عجم جلوگیری نماید و برای اهل عراق درهم و قفیزی نیایدو نزدیک شده که روم جلوگیری کند و برای اهل شام دینار و طعامی نرسد.

ملاحم و الفتن - ص 81

گمان می رود که به اهل شام دیناری و طعامی نرسد ، پرسیده شد از کجا؟ فرمود از جانب روم.

بحارالانوار- ج 51ص92

 

از روایات فوق(که نشان دهنده محاصره اقتصادی شام توسط روم است) می توان به دشمنی روم و بالتبع آن یهود و سفیانی که هم پیمان روم هستند با اهل شام پی برد و صاحبان پرچم های سیاه (ایرانیان) که روایات آنها را دشمن سفیانی و روم و یهود ذکر می کنند با توجه به روایات فوق از حامیان و همپیمانان سرزمین شام به حساب آمده و با این حساب حضور نظامی پرچم های سیاه در شام به نوعی حمایت از حکومت و مردم این سرزمین می باشد.

ظاهراً این محاصره اقتصادی در کنار فتنه های دیگر پیش مقدمه حضور نظامی رومی ها در شام به حساب می آید و شاید به علت اینکه مراحل قبلی جواب نداده و رومی ها به اهداف خود نمی رسند ، مجبور به مداخله نظامی در شام می گردند.

هرچند مدتهاست که مقامات غربی به صراحت از لزوم محاصره اقتصادی سیاسی  سوریه سخن می گویند و تا حدودی نیز آن را اجرایی کرده اند ، اما اینک آن شرایط بحرانی که روایات شریف آن را بی نظیر معرفی می نماید وجود ندارد ، هرچند ممکن است در کوتاه مدت تحریم های شدیدتری بر علیه سوریه اعمال شده و به واسطه دشمنی های همه جانبه ای که از سوی قدرتهای استکباری و همچنین برخی همسایه ها صورت می گیرد و همچنین اقدامات مسلحانه کم سابقه ای که توسط گروههای معارض انجام می شود ، بزودی در سوریه شاهد کمبود ارزاق و نوعی سختی و تنگنا و فشار اقتصادی باشیم.

همچنانکه می بینیم در روایت شریف فوق ، محاصره روم را پولی و غذایی ذکر گردیده است :

گمان می رود که به اهل شام دیناری و طعامی نرسد...

قابل توجه است که بلوکه کردن اموال و دارائی های افراد برجسته سوریه توسط دولتهای غربی آغاز شده و ممکن است بزودی تشدید شده و به محاصره غذایی نیز بیانجامد.

البته این احتمال وجود دارد که این کمبود ارزاق بعد از آغاز شدید جنگهای شام شروع شود که در آن صورت ، قحطی که یکی از عوارض هر جنکی می باشد ، به خوبی قابل درک است.

با نگاهی اجمالی به تیتر اخبار و روزنامه های و مطالب رسانه ها در این زمینه درمی یابیم که تا بحث تحریم همه جانبه سوریه از چند سال پیش آغاز شده و در طی چند ماه گذشته تقویت و اجرائی شده است و ممکن است در طی ماههای آتی شدیدتر هم گرد :

تقلید اروپا از آمریکا در تحریم سوریه

http://jamnews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=4185

واکنش سوریه به تحریم های اتحادیه اروپا

http://www.econews.ir/fa/NewsContent.aspx?action=print&id=137820

"تیری میسان ": ناآرامی‌های سوریه برنامه‌ تعیین شده غرب است که در سه محور عملیات نظامی، اقتصادی و رسانه‌ای دنبال می‌شود،

http://www.farsnews.net/printable.php?nn=9003310891

تشدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه

http://www.fararu.com/vdcbawbw.rhb88piuur.html

سلمان رشدی، خواستار تحریم سوریه شد!

http://www.farsnews.net/printable.php?nn=8907220930

انگلیس بدنبال اعمال تحریم های جدید علیه ایران و سوریه است

http://www.mehrnews.com/fa/NewsPrint.aspx?NewsID=1342214

اتحادیه اروپا ارتش سوریه را در لیست تحریم قرار داد

http://www.farsnews.net/printable.php?nn=9004020014

افزایش تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه

http://www.iranbalkan.net/print-6084.html

سایه سنگین بحران اقتصادی در سوریه

http://www.econews.ir/fa/NewsContent.aspx?action=print&id=137048

دستور اوباما برای تحریم سوریه

http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100843931156

تصمیم اتحادیه اروپا به تحریم سوریه

http://www.siasatrooz.ir/CNewsRDetailOnline.aspx?QSCNDId=62442

دیده‌بان حقوق بشر تحریم سوریه را هموار کرد

http://www.jahannews.com/vdcezv8zzjh8p7i.b9bj.html

فرانسه برای تحریم سوریه تلاش خواهد کرد

http://www.atynews.com/fa/news/44955/%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

 

البته عده ای اعتقاد دارند که شاید بتوان از محاصره شدید اقتصادی غزه که جزئی از فلسطین بوده و بالتبع شاید بتوان آن را جزو سرزمین شامات دانست و 5 سال طول کشید ، بعنوان همان تنگنا و محاصره اقتصادی شدید مذکور در روایات نام برد ، همچنانکه می دانیم این محاصره اقتصادی و به نوعی قطحی آنچنان شدید بود که برخی مواقع خبر هجوم مردم برای ارتزاق از گیاهان دشت و صحرا به کرات در خبرگزاریها منتشر شد.

 فتنه شام/ نگاهی به حوادث شام پیش از خروج سفیانی (قسمت اول)

 

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9003240856

http://www.islamtimes.org/vdcae0ne.49nwa15kk4.html

http://www.hamshahrionline.ir/print-71343.aspx

 

3-وجود درگیری میان دو گروه معارض در شام و ایجاد پراکندگی و ضعف در آنها

وقتی دو نیزه دو سر کرده لشکر با هم کشمکش نمودند، علامتی از علامات الهی ظاهر میگردد عرض شد یا امیرالمومنین آنعلامت چیست؟ فرمود: زلزله ای است که در شام پدید میاید و بیش از صد هزار نفر در آن سانحه جان میدهند....

غیبت نعمانی صفحه 163، غیبت شیخ طوسی صفحه 277

هنگامیکه دو نفر مدعی حکومت در شام بجان هم افتادند علامتی از علائم الهی است. سپس مردم را امر بسکوت و آرامش میکنند. آنگاه شام چنان دچار اضطراب و ناامنی میگردد...

مهدی موعود (ترجمه بحارالانوار) ص 989

آنچه از روایات بدست می آید این است که قبل از خروج سفیانی در چند مرحله درگیریهایی میان  دو گروه رخ می دهد ، یکی از این درگیریها میان اصهب و ابقع است که در مورد آن صحبت خواهیم کرد ، هرچند این درگیری معمولاً میان سه نفر یعنی اصهب و ابقع و سفیانی ذکر گردیده و کمتر می تواند مصداق روایات فوق که نشان دهنده درگیری میان دو گروه است ، باشد.

علامه کورانی در کتاب عصر ظهور نیز قائل به درگیری دو گروه قبل از درگیری مابین اصهب و ابقع و سفیانی می باشد و این درگیری را جدای از درگیری مذکور می داند.

درگیری دیگری که به نظر می آید مصداق درگیری روایات فوق باشد ، درگیری ما بین پرچم های سیاه (ایرانی ها) و پرچم های زرد یا سبز(مغربی ها) می باشد که به دو دلیل این درگیری نیز نمی تواند درگیری مذکور باشد ، زیرا هدف درگیری مذکور تصاحب حکومت بوده و هیچ کدام از طرفین پیروز نمی شوند در حالی که در درگیری پرچم های سیاه و زرد ، هدف حکومت شام نبوده و ظاهراً بقول علامه کورانی حرکت به سمت بیت المقدس است ضمن اینکه درگیری با پیروزی پرچم های سیاه خاتمه می یابد.

شاید بتوان گفت در مورد مصداق این درگیری دوجانبه ، تنها گزینه ای که باقی می ماند ، درگیری مابین حکومت شام و گروههای معارض داخلی می باشد که به خوبی هدف تصاحب حکومت و عدم غلبه یکی بر دیگری می تواند در این مورد مصداق پیدا کند.

درگیریهای شدیدی که اینک میان گروههای مسلح معارض که به خوبی توسط کشورهای غربی و آمریکا و عربستان و اردن و .... حمایت شده و با سلاح های نیمه سنگین و پیشرفته ، گاه ضربات سنگینی بر ارتش سوریه وارد می کنند ، را شاید بتوان مصداق درگیری فوق ذکر کرد ، این احتمال وجود دارد که با دلارهای سعودی و فریب های غربی ، فرماندهان ارتش سوریه ، جذب دشمن شده و به تدریج کفه درگیریها به نفع نیروهای معارض سنگین شود ، آمار بالای کشته ها و زخمی ها که تا کنون به بیش از 10 هزار نفر می رسد ، نشان دهنده عمق و شدت درگیریهای دو طرف است. تدارک وسیع نیروهای استکباری و مزدوران خاورمیانه اش (که توانسته اند حتی ترکیه را نیز با خود همراه کنند  )برای مهار سوریه نشان می دهد که آنها به راحتی دست بردار نبوده و باید منتظر روزهای سختی برای سوریه بود.

شاید از عبارت " نیزه دو سر کرده لشکر " بتوان نتیجه گرفت که یکی از فرماندهان بزرگ سوریه با پیوستن به معارضین ، مدعی حکومت خواهد شد ، که برادران سوری باید مراقب این موضوع باشند.

این درگیری که پیش از زلزله بزرگ شام رخ خواهد داد ، بعنوان یکی از علائم ظهور ذکر گردیده است.

 فتنه شام/ نگاهی به حوادث شام پیش از خروج سفیانی (قسمت اول)

درگیریهای شدید در سوریه میان حکومت و معارضان تلفات بالایی برجای گذاشته است

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8910090822

http://www.bidarynews.com/data.aspx?lang=1&id=2330

 

اگر حکومت سوریه و معارضان مصداق دو مدعی حکومت درگیر قبل از خروج سفیانی باشند ، می توان پیش بینی کرد که هیچ کدام نمی توانند به طور مطلق قدرت را در دست داشته باشند و این تلاطم و درگیری تا وقوع تحولات بعدی ادامه خواهد یافت.

4- بلند شدن نداء و صدایی از جانب شام

روایات متعددی بیان می دارند که در آستانه ظهور فریاد و صدایی از جانب سرزمین شام برخواهد خواست ، برخی روایات منتظران ظهور را به انتظار این نداء فرا می خواند و برخواستن این نداء را بعنوان واقعه ای بشارت آمیز و شادی بخش که خبر فتح و پیروزی دارد ذکر می کند :

علاء بن محمد از امام محمد باقر علیه السلام روایت میکند که فرمود: توقعوا الصوت یاتیکم بغته من قبل دمشق، فیه لکم فرج عظیم یعنی: منتظر صدائی باشید که ناگهان از جانب دمشق میرسد و در آن صدا برای شما گشایش بزرگی است.

غیبت نعمانی، ص 279 ، مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 1089

صدائی از جانب دمشق میرسد که آنجا را فتح کرده اند ...

مهدی موعود (ترجمه بحارالانوار) ص 987

رومیان و اتراک اختلاف می کنند و جنگ های فراوانی روی می دهد و منادی در دمشق بانگ بر می آورد: وای بر ساکنان زمین از شری که نزدیک است

غیبت شیخ طوسی صفحه 168 و 278 منتخب الاثر صفحه 452

کسی از دمشق صدائی میزند... و آن سالی است که در تمام سرزمین عرب اختلافات روی میدهد

مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 10005

بانگی از ناحیه دمشق به شما می رسد و خبر یک پیروزی را به همراه می آورد ...

غیبت شیخ طوسی ص 269 ، ارشاد مفید ص 338

 

در این که این فتح و پیروزی و خبر خوش چه چیزی می تواند باشد ، نمی توان دقیقاً اظهار نظر کرد ، هرچند روایتی بیان می دارد که خبر خوش فتح شام است ولی این مسئله با روایات دیگر همخوانی ندارد  چون روایتی نداریم که نشان دهد سرزمین شام و سوریه قبل از خروج سفیانی تحت سیطره اهل حق قرار گرفته باشد ، مگر اینکه خبر وقوع زلزله ای که به بیان روایات برای مومنین رحمت و برای کفار عذاب است و به آنها ضربه ای جدی خواهد زد را بعنوان همان خبر خوش و فتح در نظر بگیریم.

از سویی دیگر می توان وقوع تحولات بزرگ شام که خروج سفیانی را در پی داشته و به نوعی وقوع اولین علامت حتیمه ظهور را اعلام می دارد و ظهور منجی عالم بشریت در عاشواری بعدی را نوید می دهد ، را نیز می توان بعنوان همان خبر خوش و بشارت آمیز در نظر گرفت که البته این برداشت با همان روایتی که می فرماید در آخرالزمان از فتنه ها نهراسید که فتنه های عصر ظهور به نفع جریان حق می باشد ، همخوانی دارد.

 

5- وقوع زلزله ای مهیب و کشته شدن افراد بسیار در شام

زلزله ای است که در شام پدید میاید و بیش از صد هزار نفر در آن سانحه جان میدهند. خداوند آن زلزله را برای مومنین رحمت و برای کفار عذابی قرار می دهد، هنگامی که این زلزله واقع شد... در آنموقع یکی از دهات دمشق بنام حرشا را بنگرید که چگونه در زمین فرو میبرد .

غیبت شیخ طوسی ص 277 ، ملاحم و الفتن ص 53

و قریه ای از شام بنام جابیه بزمین فرو میرود

مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 987 و 1018

...، دهکده ای از دهکده های شام به نام «جابیه» خسف می شود، قسمتی از دیوار دست راست مسجد جامع دمشق فرو می ریزد، آشوبگری از میان رومیان خروج می کند که کشتار فراوانی را به دنبال دارد

غیبت شیخ طوسی صفحه 269، ارشاد مفید صفحه 338

...و سمت غربی مسجد دمشق بزمین فرو میرود. حتی دیوارش نیز در هم فرو میریزد....

مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 983

در این موقع منتظر باشید که در یکی از دهات شام بنام خرسنا زمین فرو رود، و چون این نیز عملی شد منتظر آمدن فرزند هند جگر خوار سفیانی باشید که از یابس بیرون میاید. مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 989

نشانه خروج سفیانی این است که خسفی در سمت غربی مسجد دمشق به وجود می آید و دیوار مسجد فرو می ریزد و زلزله ای می شود و قریه ای بنام جابیه در جنوب دمشق خسف می شود و این پس از خارج شدن مغربی و سپاهیانش از شام اتفاق می افتد

غیبت نعمانی ص 149 ، غیبت شیخ طوسی ص 278 و ...

 

روایات متعددی وقوع زمین لرزه ای مهیب را در شام گزارش می دهد ، در روایات عبارتهای الرجفه ، والخسف ، و الزلزله  برای این واقعه مهم ذکر گردیده  است ، البته ممکن است که همزمان یا با فاصله اندک آن سرزمین شاهد زلزله و خسف(فرورفتن) باشد.

در این مسئله که این واقعه مسئله ای طبیعی بوده یا از جنایات دشمنان است ، اتفاق نظر وجود ندارد ، در حالی که برخی آن را واقعه ای طبیعی می دانند برخی قائل به توطئه دشمنان می باشند و ممکن است منظور از خسف بمباران هوایی و برخورد موشکها باشد که در هنگام درگیری نظامی به صورت گسترده واقع می شود.

روایات نتیجه این وقایع را هرچه که باشد به نفع جبهه حق و موجب رحمت برای مومنان می داند که ممکن است مانند " خسف بیداء" زلزله در محل تجمع کافران باشد یا زلزله به مناطق و منازل آنها آسیب بزند یا تحولاتی پس از زلزله در سرزمین شام به وجود آید که برآیند آنها به نفع مومنین و جبهه حق است.

همچنین برخی از روایات بیان می کنند که در هنگام وقوع زلزله برخی از نیروهای خارجی در این سرزمین حضور دارند (که به طور مثال حضور نیروهای مغربی را شهر دمشق می توان ذکر کرد) هرچند برخی روایات زلزله را قبل از حضور نیروهای خارجی می دانند.

وقوع چنین زمین لرزه ی مهیبی می تواند چند اثر در سرزمین شام داشته باشد ، اول اینکه باعث تضعیف نظام و پریشانی امور آن سرزمین گردد و هیچ بعید نیست که با مرگ برخی از مسئولین این سرزمین در این زمین لزره بر وخامت اوضاع افزوده شود ، مسئله دوم این است که برخی از نیروهای خارجی ممکن است در طرحی منطقه ای یا بین المللی برای کمک رسانی به مردم شام وارد این سرزمین شوند ، همان چیزی که در اشغال هائیتی اتفاق افتاد و بعد از زلزله ای مهیب نیروهای آمریکایی به بهانه کمک رسانی وارد این کشور فقیر شدند.

 فتنه شام/ نگاهی به حوادث شام پیش از خروج سفیانی (قسمت اول)

http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=1021331

زمین لرزه هائیتی دسیسه آمریکا بمنظوراشغالگری بود

http://www.yadgarafghan.com/da/1388/11/01/%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%84%D8%B1%D8%B2%D9%87-%D9%87%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%A8%D9%85%D9%86%D8%B8%D9%88%D8%B1%D8%A7.html

برخی اعتقاد دارند که زلزله هائیتی توسط آمریکا و با سلاح مخوف و ناشناخته هارپ انجام شد که البته میزان صحت این ادعاها مشخص نیست.

نکته سومی که می توان در نظر گرفت این است که وقوع این زمین لرزه شدید و پریشانی اوضاع می تواند زمینه مساعدی را برای آغاز حرکت سفیانی ایجاد کند ، به عبارت دیگر سفیانی با استفاده از این اوضاع پریشان و نابسامان امور و ضعف حکومت ، حرکت خود را آغاز و شام را تحت سیطره خود درآورد.

مسئله دیگر این است که این زمین لرزه مهیب می تواند با جابجایی زمین ، نقشی در آشکار شدن گنجی که موجب جنگ بزرگ قرقیسیا می باشد ، داشته باشد هرچند علت آن را طغیان نهر فرات نیز ذکر می کنند که می تواند تلفیقی از هر دو عامل باشد

 

با نگاهی به اخبار و مباحث زمین شناسی می بینیم که گزارشها از احتمال وقوع زلزله ای قدرتمند در منطقه شام خبر می دهد :

 فتنه شام/ نگاهی به حوادث شام پیش از خروج سفیانی (قسمت اول)

http://www.awsatnews.net/?p=23185

http://aljazeera.net/NR/exeres/E68E1F82-390C-4626-B99B-A9971DE96D8C.htm

از سال 2007 تعداد زیادی از کارشناسان زلزله شناسی در منطقه عربی ، پیش بینی نموده اند که زلزله شدیدی در این منطقه به زودی اتفاق خواهد افتاد. آخرین اخباری که در این رابطه منتشر شده مربوط به کارشناس سوری ، دکتر "محمد ابراهیم" است که مدیر مرکز تحقیقاتی تحلیل معلومات حاصل از لرزشهای زمین در سوریه است. وی معتقد است بر اساس لرزشهای ثبت شده در ماههای اخیر پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک زلزله ای با قدرت 7.3 درجه در سوریه اتفاق بیفتد.

رژیم صهیونیستی نیز به نوبه خود در اواخر سال گذشته پیش بینی نموده بود که زلزله ای شدید شمال فلسطین اشغالی و جنوب لبنان را خواهد لرزاند ، منشاء این زلزله هر چه باشد خواه طبیعی و خواه مصنوعی و در اثر انفجار مواد منفجره  در لایه های زیرین زمین و یا آزمایشهای هسته ای در زیر آب ، می تواند نتایج وخیمی را برای منطقه داشته باشد. رژیم صهیونیستی برای این موضوع مانورهای شهری متعددی را برگزار نموده و قبرهای بزرگی را برای دفن دسته جمعی آماده نموده است و همچنین مجوز دفن جمعی را از خاخامها اخذ نموده است.

از سویی دیگر جلال الدبیک ، کارشناس زلزله شناسی فلسطینی هم در مصاحبه ای با شبکه الجزیره ضمن بررسی صفحات تکتونیکی عربی و آفریقایی و ایران به نتایج مشابهی رسیده است.

وی معتقد است بر اساس وضعیت صفحات تکتونیکی مناطق مجاور "حفره انهدام" که شامل فلسطین ، اردن، سوریه و لبنان می شود نشان می دهد که اگر مرکز زلزله های رخ داده در وسط و جنوب بحر المیت باشد شدت آنها بین 6 و 6.5 درجه بوده که در رده بندی معتدل و نسبتا قوی قرار می گیرند و این زلزله ها بطور متوسط هر 80 تا 90 سال یکبار اتفاق می افتد و اخرین زلزله از این نوع در سال 1927 بوده که احتمال وقوع مجدد آن می رود . و اگر مرکز زلزله در شمال دریاچه طبریه یعنی منطقه واقع در سوریه و جنوب لبنان و شمال فلسطین باشد دارای قدرت بالای 7 ریشتر بوده و این نوع زلزله ها بطور متوسط هر 250 سال یکبار اتفاق می افتد و آخرین زلزله ویرانگر از این نوع در سال 1759 بوده است. یعنی در هر صورت ما با زلزله ای شدید یا نسبتا شدید در این منطقه مواجه هستیم که هر لحظه احتمال وقوع آن می رود و حداکثر ظرف یکی دو سال آینده اتفاق خواهد افتاد (و الله اعلم)

در بررسی صفحات  تکتونیک صفحه ای ، مشاهده موقعیت صفحه عربی و تماس آن با صفحه آفریقا و ترکیه و ایران و جهت حرکت آن این موضوع را بیشتر روشن می کند.

 فتنه شام/ نگاهی به حوادث شام پیش از خروج سفیانی (قسمت اول)

این نقشه موقعیت صفحه عربی را با صفحه افریقا و ایران و هند نشان می دهد .

 فتنه شام/ نگاهی به حوادث شام پیش از خروج سفیانی (قسمت اول)

این نقشه نحوه و جهت حرکت صفحه عربی را که رو به شمال است  مشخص می نماید.

این نقشه حدود صفحه عربی و انطباق آن با نقشه جغرافیایی کشورهای منطقه را نشان می دهد. از جنوب به شمال : بیداء ، خرشنا یا جابیه ، بغداد، بصره و نیز ری ( تهران) که خراب شدن آن بر اثر زلزله آن پیش بینی شده است. اگر دقت کنید در روایات به خراب ری و نه خسف آن اشاره شده  که با توجه به نقشه می بینیم منطقی و توجیه پذیر است. با تطبیق این نقشه و نقشه حرکت صفحه عربی می توان مکانهایی را که وقوع زلزله در آنها در روایات پیش بینی شده تشخیص داد.

خط گسل صفحه عربی که از جنوب به شمال 6500 کیلومتر امتداد دارد از سمت چپ از خلیج عدن شروع شده و به سمت شمال تا خلیج عقبه و سپس با عبور از بحر المیت و مرز اردن و فلسطین اشغالی به طرف شمال به سمت لبنان و سوریه و سپس به ترکیه می رسد و در این خط که محل تلاقی با صفحه آفریقا و ترکیه می باشد زلزله های شدیدی رخ داده است . امتداد صفحه عربی  باعبور از دریاچه ویکتوریا با یک منحنی به سمت شمال عراق به سپس به سمت جنوب از کردستان و نزدیکی بغداد عبور و با گذر از نزدیکی بصره و شهرهای حاشیه غرب و جنوب غربی ایران  در حاشیه جنوبی خلیج فارس کلیه شهرهای جنوب را در بر گرفته است. حرکت این صفحه در سال حدود 4.6 سانتی متر به طرف شمال است که بطور متوسط هر هشتاد سال یکبار زلزله ای با درجه متوسط و قوی و هر 250 سال زلزله ای شدید را در محل تقاطع این خط با صفحه افریقا در سمت چپ صفحه ایجاد می نماید.

تحلیل داده های زمین شناسی ثابت می کند که خط گسل بحر المیت که از اردن ، فلسطین ،سوریه و لبنان عبور می کند در دوره های زمانی معینی فعال شده و زلزله های با قدرت بالای 7 درجه در  آن اتفاق افتاده است این فعالیتها در سالهای ( 1157-1202) و ( 1404-1407) و ( 1759-1976) میلادی بوده است و به عبارت دیگر زلزله های شدید در این منطقه بشکل دوره ای و در دوره های زمانی بین 200 تا 350 سال رخ داده است. همچنین در سوریه در طی 25 سال یعنی از سال 1975 تا سال 2000 میلادی 20 زلزله با درجه بین 5 و 6.6 رخ داده است.

طبق روایات متعدد مربوط به عصر ظهور ، زلزله های شدیدی در محل تلاقی این صفحه با صفحه آفریقا در غرب و صفحه ترکیه در شمال و ایران در شرق به وجود می آید که موجب خرابی برخی نقاط و فرو رفتن یا خسف نقاطی دیگر می گردد که با توجه به موقعیت منطقه  بیداء در سعودی و  خرشنا یا جابیه در شام و نزدیکی دمشق و نیز موقعیت بغداد و بصره که در نزدیکی لبه های صفحه تکتونیک عربی قرار گرفته اند می توان گفت که پیش بینی زلزله و خسف در این نقاط هم به لحاظ علمی و زمین شناسی و زلزله شناسی و هم به لحاظ تاریخی قابل توجیه است و دور از ذهن نیست اما زمان وقوع آن را جز خدا کسی نمی داند.

(مطلب فوق برگرفته از : http://313khorshid.mihanblog.com/post/80 )

البته باید در نظر گرفت که زلزله مذکور در روایات ممکن است صرفاً یک واقعه طبیعی باشد یا در کنار آن حملات موشکی یا بمبارانهایی که باعث خرابی گسترده می شود را نیز بتوان مصداق خسف مذکور در روایات فوق دانست همچنانکه نام مکانهایی خاص در روایات برده شده است.

البته مطلب مهم این است که سران جبهه حق و برادران ما در سوریه  و محور مقاومت قطعاً با اطلاع از این مباحث و احتمال بروز این زلزله بزرگ که روایات شریف نیز آن را پیش بینی نموده اند ، خود را برای تلفات و آسیب های احتمالی آماده خواهند کرد تا در صورت وقوع این واقعه طبیعی ضمن برطرف کردن سریع تلفات و آسیب ها ، از پریشانی اوضاع بکاهند تا دشمنان فرصت نکنند تا از این اوضاع به هم ریخته برای پیشبرد مطامع و اهداف خود استفاده نمایند ، تا ان شاالله همانگونه که روایات شریف پیش بینی نمو ده اند این واقعه طبیعی بعنوان فتح و رحمت برای مومنین و عذاب برای کفار و منافقین باشد.

در قسمت دوم مقاله به بررسی نقش ترکها و رومیان در فتنه شام و دخالت نظامی آنها در این منطقه بر طبق روایات موجود و نشانه های تحقق آن و همچنین سایر تحولات شام قبل از خروج سفیانی می پردازیم

التماس دعا
طبقه بندی:
ارسال توسط پایگاه تحلیلی و اطلاع رسانی نجوا پرس